Zahradní domek můžete postavit i dětem. Co budete k tomu potřebovat?
- Podrobnosti
27.2.2018
Mnoho lidí považuje zahradní domek jenom za úschovnu na nářadí a haraburdí, které se nikam jinam nehodí a nedá se nikam jinam uschovat. To je ale velká chyba. Zahradní domek v žádném případě není velkokapacitní skladiště, ale i příjemná oáza k odpočinku.
Nejde o skladiště, ale místo k relaxaci
Je to přesně tak, jak říkáme. Zahradní domek nemusí zůstat jenom plechovým, dřevěným, nebo také plastovým úkrytem pro nářadí. Navíc se může stát krásným a estetickým doplňkem vaší zahrady. V takovém případě už nejde o žádné skladiště, ale útulek k relaxaci, kde se dá třeba v létě dokonce i přespat. V takovém už musí být pořádek, nesmí být zahlcený krámy.
Místo na hraní pro vaše potomky
Další možností je určit zahradní domek jako útočiště pro vaši drobotinu, tedy děti. Vaši potomci tak získají krásnou základnu pro své letní hry, svůj další domov. Mohou si v domku hrát i tehdy, když je venku špatné počasí a vy máte vždy dokonalý přehled o tom, kde vlastně jsou a co dělají. Samozřejmě to ale chce mít vše v domku pod kontrolou, aby tam nebyly třeba ostré hrany, o které by se děti mohly zranit apod.
Musíte mít územní souhlas či rozhodnutí
Co ale potřebujete třeba tehdy, když se na zahradě rozhodnete svým dětem vybudovat dřevěný zahradní domek? Nejspíš vás napadne, zdali se obejdete bez stavebního povolen. Jestliže domek nebude větší než 25 m2 a vyšší než 5 metrů, pak ano. Budete ale potřebovat územní souhlas nebo územní rozhodnutí. Návštěva na stavebním úřadě vás proto nemine.
Minimální odstupová vzdálenost
Zároveň počítejte s tím, že při plánování místa, kde dřevěný domek postavit, musíte brát ohled na sousedy. Musíte totiž dodržet minimální odstupovou vzdálenost od sousedního pozemku, která činí 2 metry. Rozhodně tedy nemůžete domek nalepit těsně k plotu. Pro územní rozhodnutí nebo souhlas pak obvykle potřebujete písemný souhlas sousedů a situační výkres, kde bude stavba stát.