Jak se starat o zahradní nářadí a udržovat jej v dobrém stavu?
- Podrobnosti
13.4.2017
Zahradní nářadí si musí ve většině případů hodně odsloužit a pořizovací ceny kvalitnějších výrobků nejsou v dnešní době zrovna nízké. Proto bychom měli dbát na to, abychom se o nářadí a vybavení na zahradu dostatečně starali a udržovali tak jeho vysokou funkčnost a životnost.
Průběžná péče o kovové části nářadí
Například zahradní nůžky, rýče, lopaty, motyky a podobně bychom měli ideálně po každém použití pečlivě očistit od zbytků zeminy, listí apod. a mastným hadříkem natřít, abychom zabránili korodování. Použít můžeme také například čisticí olejový sprej. Tuto údržbu bychom měli provádět, pokud ne po každém užití, tak alespoň pravidelně několikrát za sezónu.
Broušení a výměny násad
Zahradní nářadí by mělo být vždy dobře nabroušené, jinak se práce s ním stává opravdu nepříjemnou záležitostí, výsledky jsou nevalné a paradoxně při práci s tupým nářadím je vyšší riziko zranění. K broušení můžeme použít např. stolní brusku, která musí být velice pevně ukotvena a také je nutné zvolit optimální zrnitost brousku. Příliš jemný brousek vám přidělá práci, příliš hrubý může ostří poškodit.
Zatímco kovové části, pokud nezreziví, zpravidla vydrží poměrně dlouho, topůrka a násady odcházejí častěji. Práce s nářadím, například sekerou, která má zjevně topůrko ve špatném stavu však může být velice nebezpečná. Náhradní topůrko či násada se však dá pořídit v každém železářství nebo hobby potřebách.
Zahradní domek je ideální uložiště pro zahradní vybavení
V neposlední řadě je nářadí nutné, zejména mimo sezónu, dobře uskladnit. Ideálním řešením je zahradní domek, kde budete mít vše potřebné pohromadě. Plechové zahradní domky či plastové zahradní domky lze pořídit za příznivé ceny a nářadí ochráníte před vlhkostí a dalšími nepříznivými vlivy.