Jak se vyznat v nabídce zahradních domků?
- Podrobnosti
7.4.2017
Zahradní domek si můžete postavit svépomocí nebo si pozvat odborníky, kteří vám vytvoří domek na zakázku podle vašich představ. Pokud ale nejste příliš zdatní kutilové, ani nechcete do domku investovat zvlášť vysoké částky, zbývá na vás řešení v podobě sériově vyráběných zahradních domků.
Plechové a plastové zahradní domky jsou převážně kůlny na nářadí
Největší rozdíly mezi jednotlivými domky jsou v použitých materiálech. Plastové zahradní domky jsou poměrně levné a naprosto bezúdržbové. Není však vhodné sáhnout po domcích v nejnižší cenové kategorii – jejich kvalita bývá skutečně nevalná. Mohou být nestabilní, mít nevhodné rozměry a nízkou životnost. Kvalitní plastové domky jsou naopak téměř nezničitelné.
Podobně jsou na tom plechové zahradní domky. Vyžadují jen minimální údržbu a jejich ceny jsou velmi nízké. Kvalitnější domky jsou dostatečně stabilní a mohou sloužit poměrně dlouho. Nevýhodou je nepříliš honosný vzhled a špatné izolační vlastnosti.
Plastové i plechové zahradní domky jsou určeny prakticky výhradně jako kůlny na zahradní nářadí, materiály a vybavení, nanejvýš jako garáže pro zahradní stroje (sekačka, malý traktor,…) nebo třeba motocykl. Nepotřebují žádné základy, sami si je můžete smontovat a v případě nutnosti je možné je také přesunout.
Dřevěné zahradní domky – od kůlny až po obytnou chatu
Zahradní domky dřevěné mohou být mnohem komplikovanější. Může jít o malé buňky plnící stejnou funkci jako výše uvedené varianty, anebo o mnohem sofistikovanější stavby, které lze využít jako dílny, ateliéry, místa na hraní pro děti, prostory pro odpočinek a v případě největších domků lze mluvit i o plně obyvatelných jednotkách s několika místnostmi nebo i patry.
Dřevěné domky je již nutné umísťovat na základovou desku z betonu a vyžadují také pravidelnou údržbu.