Pořiďte dětem zahradní domek a jistě je udržíte déle na čerstvém vzduchu
- Podrobnosti
Chcete děti udržet na zahradě, abyste je měli na dohled, ale aby si zároveň mohly hrát venku a nemusely se nudit doma? Co takhle pořídit jim zahradní domek, ve kterém si budou moci hrát. Jedná se o ověřené a velice vděčné řešení, které je rozšířené zatím spíše v západních zemích – ale proč se nestát průkopníky.
Malý zahradní domek pro děti může být z různých materiálů, ale nejvhodnější je dřevo nebo plast. Naopak kvůli bezpečnosti, ale i nepříliš lákavému vzhledu se rozhodně nedoporučuje plechový zahradní domek – ten si raději nechte na nářadí. Pokud se bude jednat o opravdu malý přístřešek, nejspíš se obejdete bez stavebního povolení, ohlášení i územního souhlasu. Bez stavebního povolení se však můžete obejít i u větších zahradních domků, do 25 m2 a 5 m výšky.
U domku, který má sloužit dětem je prvotní bezpečnost, hned na druhém místě je atraktivní vzhled
Při stavbě dětského domku určeného na hraní samozřejmě budete muset dbát mnohem přísnějších bezpečnostních pravidel než u zahradního domku na nářadí. Při konstrukci je třeba dávat pozor na hrany a ostré rohy – v případě dřevěného domku je třeba dát si záležet na dokonalém, hladkém opracování povrchu. O tom, že by z domku neměly trčet rezavé hřebíky apod., snad není třeba hovořit.
Dětský domek je vhodné umístit poblíž dalších doplňků určených pro děti (houpačky, prolézačky apod.) nebo jej chytře zakomponovat do celku dětského hřiště. Velice atraktivní, často nejen pro děti, je domek ve stromě.
Jedná se však o konstrukčně (a na zabezpečení) již poměrně složitější stavbu. Pokud se do ní však přece jen pustíte, nebudete litovat. Nemusí se přitom vůbec jednat o nějaký domek vysoko v koruně, stačí jej vhodně umístit zakomponovat do stromu kousek nad zem, aby svůj účel splnil.